Program Committee

Share it now


DASIP 2013

Conference on Design & Architectures for Signal & Image Processing

October 8-10, 2013
Cagliari, Italy


 

GENERAL CO-CHAIRS:
Paolo Meloni, University of Cagliari
Christophe Jégo, University of Bordeaux

PROGRAM CO-CHAIRS:
Eduardo de la Torre, Universidad Politécnica de Madrid
Sebastien Pillement, Polytech of University Nantes

STEERING COMMITTEE
Tapani Ahonen, Tampere University of Technology (TUT), FI
Daniel Chillet, IRISA, FR
Eduardo De la Torre, Universidad Politécnica de Madrid, ES
Guy Gogniat, Université de Bretagne Sud, FR
Bertrand Granado, Université Pierre et Marie Curie - Paris, FR
Jinnie Hinderscheit, ECSI, FR (Conference Publication Chair)
Michael Hübner, Ruhr-Universität Bochum, DE
Christophe Jego, Institut Polytechnique de Bordeaux, FR
Stéphane Mancini, TIMA laboratory, FR
Paolo Meloni, University of Cagliari, IT
Adam Morawiec, ECSI, FR
Jean François Nezan, INSA Rennes, IETR laboratory, FR
Jari Nurmi, Tampere University of Technology (TUT), FI
Sebastien Pillement, University of Rennes 1 - IRISA/INRIA, FR

PROGRAM COMMITTEE
Iuliana Bacivarov, ETH Zurich, CH
Shailendra Baraniya, NMIMS University, IN
Mladen Berekovic, TU Braunschweig, DE
Christophe Bobda, University of Arkansas, US
Ahmed Bouridane, Northumbria University Newcastle, GB
Jani Boutellier, University of Oulu, FI
Joan Cabestany, Universitat Politècnica Catalunya UPC, ES
Gabriel Caffarena, University CEU San Pablo, ES
João Cardoso, University of Porto/FEUP, PT
Stéphane Chevobbe, CEA LIST, FR
Christopher Claus, Robert Bosch GmbH, Leonberg, DE
Milos Drutarovsky, Technical University of Kosice, SK
Ahmet Erdogan, University of Edinburgh, GB
Alberto Garcia-Ortiz, Univerisity of Bremen / ITEM, DE
Patrick Garda, University Pierre and Marie Curie, FR
Diana Göhringer, Karlsruhe Institute of Technology, DE
Marek Gorgon, AGH University of Science and Technology, PL
Ilker Hamzaoglu, Sabanci Universitesi, TR
Frank Hannig, University of Erlangen-Nuremberg, DE
Dominique Houzet, GIPSA-Lab, FR
Gareth Howells, University of Kent, GB
Michael Janneck, Lund University, SE
Eduardo Juarez, Technical University of Madrid, ES
Yannick Le Moullec, Aalborg University, DK
Shujun Li, University of Konstanz, DE
Johan Lilius, Abo University, FI
Juan Carlos López, University of Castilla La Mancha, ES
Sebastian López, University of Las Palmas de Gran Canaria, ES
Stephane Mancini, TIMA Laboratory, FR
Marco Mattavelli, EPFL, CH
Klaus McDonald-Maier, University of Essex, GB
Dragomir Milojevic, Université Libre de Bruxelles, BE
Benoît Miramond ETIS-UMR8051-ENSEA-Cergy, FR
Smail Niar, University of Valenciennes/LAMIH, FR
Tokunbo Ogunfunmi, Santa Clara University, US
Vassilis Paliouras, University of Patras, GR
Francesca Palumbo, University of Cagliari/DIEE, IT
Mickael Raulet, IETR/INSA Rennes, FR
Frederic Robert, Universite libre de Bruxelles, BE
Pablo Sánchez, University of Cantabria, ES
Simone Secchi, University of Cagliari, IT
Gilles Sicard, TIMA Laboratory, Joseph Fourier University of Grenoble, FR
Yves Sorel, INRIA Rocquencourt, FR
Dimitrios Soudris, National Technical University of Athens, GR
Walter Stechele, TUM/Institute for Integrated Systems, DE
Jarmo Takala, Tampere University of Technology, FI
Arnaud Tisserand, IRISA/CNRS - University of Rennes, FR
François Verdier, LEAT/University of Nice-Sophia Antipolis - UMR CNRS 6071, FR
Nikolaos Voros, Technological Educational Institute of Mesolonghi, GR
Serge Weber, University of Nancy, FR

Share it now