Committees

Share it now


DASIP 2016
Conference on Design & Architectures for Signal & Image Processing
October 12-14, 2016
Rennes, France

 
General Chairs
Emmanuel Casseau (University of Rennes 1, IRISA, FR)
William P. Marnane (University College Cork, SFI INFANT, IE)
 
Program Chairs
Jean-François Nezan (INSA Rennes, IETR, FR)
Yannick Le Moullec (Tallinn University of Technology, EST)
 
Demo-Night Co-chairs
Kevin JM Martin (Lab-STICC, FR)
Eduardo Juarez Martinez (Universidad Politécnica de Madrid, ETSIST, DTE, ES)
 
Conference Organizers:
Adam Morawiec (ECSI, FR)
Sophie Cerisier (ECSI, FR)
 
Local Organizers
Edith Blin (IRISA/INRIA, FR)
Nadia Derouault (IRISA/INRIA, FR)
 
Steering committee:
Joao M. P. Cardoso (University of Porto, PT)
Emmanuel Casseau (University of Rennes 1, FR)
Diana Goehringer (Ruhr-Universität Bochum, DE)
Marek Gorgon (AGH, PL)
Bertrand Granado, (UPMC, FR)
Michael Hubner (Ruhr-Universität Bochum, DE)
Pierre Langlois (Polytechnique Montreal, CA)
Adam Morawiec (ECSI, FR)
Jean-François Nezan (INSA, FR)
Sebastien Pillement (Polytech’Nantes, FR)
 
Program Committee:
Christos-Savvas Bouganis Imperial College London
Jani Boutellier University of Oulu
Gabriel Caffarena University CEU San Pablo
Joao Cardoso FEUP/Universidade do Porto
Stephane Chevobbe CEA-List
Daniel Chillet CAIRN - IRISA/ENSSAT
Christopher Claus Robert Bosch GmbH
Martin Danek daiteq
Jean-Pierre David Ecole Polytechnique de Montréal
Karol Desnos INSA Rennes
Milos Drutarovsky Technical University of Kosice
Dietmar Fey University Erlangen-Nuremberg
Carlo Galuzzi TU Delft
Patrick Garda Université Pierre et Marie Curie - Paris 6
Diana Goehringer Ruhr-University Bochum (RUB)
Guy Gogniat Université de Bretagne Sud - UEB
Marek Gorgon AGH University of Science and Technology
Michele Gouiffes limsi
Bertrand Granado Université Pierre et Marie Curie
Oscar Gustafsson Linkoping University (Sweden)
Ilker Hamzaoglu Sabanci University
Frank Hannig Friedrich-Alexander University Erlangen-Nürnberg (FAU)
Dominique Houzet GIPSA-Lab
Michael Huebner Ruhr-University Bochum
Christophe Jego IMS Laboratory
Eduardo Juarez Universidad Politecnica de Madrid (UPM)
Server Kasap University of Paderborn
Tomasz Kryjak AGH University of Science and Technology
Lionel Lacassagne University Paris Sud - LRI
Pierre Langlois Polytechnique Montréal
Yannick Le Moullec Aalborg University
Johan Lilius bo Akademi University
Sebastian Lopez Institute for Applied Microelectronics (IUMA)/ University of Las Palmas de Gran Canaria
Juan Carlos López University of Castilla-La Mancha
William P. Marnane University College Cork
Kevin J. M. Martin Lab-STICC - Université de Bretagne-Sud
Paolo Meloni University of Cagliari
Jean-François Nezan INSA Rennes, IETR laboratory
Jari Nurmi Tampere University of Technology
Francesca Palumbo Information Eng. Unit - PolComIng - University of Sassari
Sebastien Pillement University of Nantes - IETR
Mickael Raulet IETR/INSA
Olivier Romain ETIS
Pablo Sanchez University of Cantabria
Manuchr Soleimani University of Bath
Yves Sorel INRIA Rocquencourt
Dimitrios Soudris NTUA
Walter Stechele Technical University of Muni
Arnaud Tisserand CNRS - IRISA - Univ. Rennes
Tanya Vladimirova University of Leicester
Serge Weber University of Lorraine

Share it now